Wegańska szakszuka

Szakszuka (in. shakshouka) to danie, najczęściej spożywane w ramach śniadania, które w ostatnich latach zyskało uznanie wśród Polaków. Wywodzi się z Bliskiego Wschodu, najprawdopodobniej pochodzi z Tunezji lub Jemenu. W dzisiejszych czasach jest to obowiązkowa pozycja w menu śniadaniowym każdej kawiarni, przez co wielu zadaje sobie pytanie: Dlaczego szakszuka zyskała tylu fanów? Przede wszystkim jest daniem sycącym, zdrowym i bardzo aromatycznym. W jej skład wchodzą pomidory, papryka, cebula, natomiast za jej wyjątkowy zapach odpowiada kumin (kmin rzymski). W klasycznej wersji do przygotowanego sosu na bazie warzyw, należy wbić jajka i dusić na patelni pod przykryciem. Czy w takim przypadku wegańska szakszuka jest możliwa do przygotowania?

Wersja roślinna

Istnieje wiele przepisów na szakszukę dla osób na diecie wegańskiej. Zamiast jajek można w przepisie użyć więcej warzyw i wzbogacić go o ziemniaki czy bakłażana. Jako główne źródło białka w tym daniu, często dodaje się tofu lub strączki np. fasolę czerwoną. Jednakże musimy pamiętać, iż posiłki spożywamy także oczami. Szakszuka swój apetyczny wygląd zawdzięcza połączeniu kolorów czerwonego (z sosu), zielonego (zioła) i żółtego (jajka). Jako zamiennik jajka w szakszuce wybornie sprawdzi się myEgg, który swój kolor zawdzięcza m.in. kurkumie.

Wegańska szakszuka – przepis

Składniki (przepis dla 2 osób):

  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 puszka pomidorów krojonych
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 papryka czerwona
  • 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżeczka kminu rzymskiego, papryki słodkiej i soli
  • Szczypta płatków chilli (opcjonalnie)
  • 150g Roślinny zamiennik jajka myEgg

    Do posypania: szczypiorek, kolendra, pieprz

Wykonanie:

  1. Na patelni rozgrzać 1 łyżkę oliwy. Dodać posiekaną cebulkę i smażyć przez około 4-5 minut.
  2. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i pokrojoną w kostkę paprykę. Smażyć około 1 minutę.
  3. Do warzyw dodać puszkę pomidorów i koncentrat pomidorowy. Smażyć przez około 10 minut od czasu do czasu mieszając, aż do zagęszczenia.
  4. Dosypać przyprawy i wymieszać.
  5. Jeśli sos jest już wystarczająco gęsty utworzyć w nim 3-4 dziury i wlać do każdej identyczną ilość myEgg (po około ¼ szklanki). Przykryć pokrywką i smażyć około 8 minut. Po tym czasie
    sprawdzić sztućcem czy myEgg jest odpowiednio ścięte.
  6. Gotową szakszukę doprawić świeżo mielonym pieprzem, szczypiorkiem i kolendrą. Podawać z
    chlebem pita lub ze świeżym pieczywem

Smaczneggo!

szakszuka wegańska na patelni