Placki ziemniaczane bez jajka
Ziemniaki to warzywo powszechnie stosowane w polskich domach. Przez wielu nazywane również kartoflami, a w Wielkopolsce pyrami. Zyskały uznanie Polaków głównie ze względu na ich szerokie zastosowanie oraz łatwą dostępność. W zależności od regionu naszego kraju, możemy spróbować różnych ziemniaczanych przysmaków np. babki ziemniaczanej (woj. Podlaskie), klusek śląskich (woj. Opolskie i Śląskie), pyr z gzikiem (woj. Wielkopolskie) czy moskoli (Podhale). Uznaniem również cieszą się kopytka, które mogą być zarówno daniem głównym, jak i dodatkiem obiadowym. Równie popularne są również placki z ziemniaków. Wydawać by się mogło, że weganie muszą się obejść smakiem ze względu na dodatek jaj. Czy można przygotować placki ziemniaczane bez jajka?
Placki na każdą okazję
Placki kartoflane mogą być podawane zarówno na słodko np. z dżemem, jak i na słono np. z sosem. Mogą stanowić oddzielne danie np. podane ze śmietaną lub stanowić bazę do innych dań. Ze względu na smażenie na głębokim tłuszczu placki ziemniaczane są dosyć kalorycznym produktem. Dlatego warto usmażone placki wyłożyć na ręczniku papierowym w celu wchłonięcia nadmiaru tłuszczu. Jednym z popularniejszych potraw z wykorzystaniem placków ziemniaczanych jest placek po węgiersku (in. placek po zbójnicku) – jest to duży placek podany z gęstym gulaszem i śmietaną. W krajach anglosaskich placki z ziemniaków (hash browns) są podawane również do brytyjskiego śniadania, który składa się m.in. z fasolki w sosie pomidorowym, kiełbasek, jajek i smażonych pomidorów. Wszystko wskazuje na to, że placki kartoflane są świetną potrawą o każdej porze dnia i nocy.
Przepis na placki ziemniaczane bez jajka
Składniki (przepis dla 4 osób):
- 1kg ziemniaków
- 100 g Roślinny zamiennik jajka myEgg
- 50g cebuli
- 35g mąki pszennej typ 500
- Sól, pieprz czarny
- Olej do smażenia
Sposób przygotowania::
- Ziemniaki obrać, zetrzeć na tarce na drobnych oczkach. Ziemniaki umieścić w misce.
- Cebulę obrać, zetrzeć na drobnych oczkach i dodać do startych ziemniaków.
- Do warzyw wlać myEgg, dodać mąkę i wymieszać.
- Doprawić solą, pieprzem i dokładnie wymieszać.
- Na patelni rozgrzać olej (patelnię przykryć olejem na wysokość ok. 1 cm). i smażyć z obu stron do zarumienienia.
- Podawać na ciepło.
Placki ziemniaczane można podawać z roślinną śmietaną lub sosem gulaszowym. Mogą służyć jako baza do placków po węgiersku.
Jeśli chcecie podać placki na słodko, możecie pominąć cebulę, a zamiast przypraw dodać łyżkę cukru.
Takie placki można podawać posypane cukrem, ze śmietaną lub konfiturą owocową.
Smaczneggo!